Jakie zmiany czekają polskich przedsiębiorców i przedsiębiorczych twórców internetowych w nowym roku? Na 2024 rok zaplanowane jest wprowadzenie nowych obowiązków i kilka dość rewolucyjnych zmian, które mogą wpłynąć na codzienne funkcjonowanie wielu biznesów! Warto o nich zacząć myśleć już teraz – by nie zaskoczyły cię w ostatniej chwili!
KSeF, czyli rewolucja w fakturach
W najbliższym czasie czekają nas spore zmiany w wystawianiu faktur! Faktury ręcznie wypisywane na papierze odejdą do lamusa – a ich miejsce zajmie specjalne oprogramowanie, które ma służyć uszczelnieniu systemu podatkowego, ujednoliceniu faktur i umożliwiać ich wystawianie, wysyłkę i odbieranie. Docelowo wszyscy przedsiębiorcy mają mieć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu eFaktur (KSeF), ale jego wdrażanie odbywa się etapami. Już teraz część firm dobrowolnie testuje działanie systemu, a od 1 lipca 2024 r. korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe dla vatowców. Podatników zwolnionych z VAT zacznie to dotyczyć pół roku później – 1 stycznia 2025 r. Jeśli korzystasz z jakiegoś płatnego narzędzia do wystawiania faktur, upewnij się, czy będą w nim dostępne opcje integracji z KSeF!
Aktualizacja z 19 stycznia 2024: wprowadzenie KSeF zostało odroczone ze względu na błędy w systemie – na razie ministerstwo nie podało nowej daty wdrożenia tego obowiązku.
e-Doręczenia, czyli skrzynka do kontaktu z urzędami
Kolejną stopniowo wdrażaną zmianą jest obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń, czyli w praktyce – do kontaktów z urzędami. e-Doręczenia są odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru i mają ułatwić i przyspieszyć załatwianie różnych urzędowych spraw. Dobrowolnie można założyć skrzynkę do e-Doręczeń już teraz, a stopniowo obowiązek ten obejmuje kolejne grupy zgodnie z harmonogramem dostępnym na rządowej stronie. W najbliższym czasie adres do e-Doręczeń obowiązkowo będą musiały posiadać m.in. nowo powstające firmy zarejestrowane w CEIDG po 1 stycznia 2024 r. Przedsiębiorcy już zarejestrowani w CEIDG będą mieli na to czas co najmniej do września 2025. Sprawdź harmonogram, by upewnić się, od kiedy Cię to dotyczy!
Dyrektywa DAC-7, czyli raporty z Vinted i Allegro
To ważna zmiana dla osób, które prowadzą sprzedaż na platformach takich jak Vinted czy Allegro. Ma ona służyć ograniczeniu szarej strefy i polega na tym, że platformy zarejestrowane w krajach, które już wdrożyły tę unijną dyrektywę, mają obowiązek raportowania danych na temat liczby i wartości transakcji sprzedaży dokonywanych przez użytkowników do odpowiednich organów podatkowych. Polska nieco spóźnia się z wdrożeniem DAC-7, póki co więc Allegro nie ma jeszcze takiego obowiązku – ale prace nad przepisami trwają i prawdopodobnie można się spodziewać ich uchwalenia w najbliższym roku. Już teraz jednak zmiany te dotyczą osób korzystających z zagranicznych serwisów takich jak choćby Vinted (jest to firma litewska, a Litwa już wdrożyła DAC-7) – platforma ma obowiązek informować polską skarbówkę o transakcjach sprzedaży na kontach części użytkowników z naszego kraju.
Dotyczy to sprzedawców:
- którzy dokonują rocznie więcej niż 30 transakcji sprzedaży
- których wynagrodzenie ze sprzedaży towarów przekracza rocznie 2 tysiące euro.
Jeśli więc sprzedajesz swoje produkty za pośrednictwem tego typu platform, to mamy ogromną nadzieję, że robisz to legalnie – bo wkrótce nic już się przed skarbówką nie ukryje!
Sprzedawaj legalnie i załóż firmę z naszym e-bookiem!
Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zarabianiu w sieci, rejestrowaniu działalności gospodarczej, sprzedaży własnego produktu i budowaniu biznesu w internecie!